Naposledy aktualizováno 25 září, 2024
Aviváž, mastnota, zbytky pracího prášku a samozřejmě nechvalně známý vodní kámen – to všechno se může usazovat ve vaší pračce, zhoršovat kvalitu praní a působit problémy s jejím chodem.
Každý elektrický spotřebič ve vaší domácnosti si jednou za čas zaslouží generální údržbu. Zvlášť pokud jde o věc, která má spoustu skrytých a těžko přístupných míst, jako například vaše automatická pračka.
Co budete potřebovat?
Na čištění pračky si připravte ocet, ideálně bílý bez přidaných barviv (můžete jej nahradit bělidlem, ale ocet je méně agresivní a pro daný účel funguje podobně), sáček prací sody, kterou koupíte ve většině drogerií, starý zubní kartáček a utěrku z mikrovlákna.
Vyperte naprázdno
Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody, oddíl pro máchání naplňte octem. Nastavte pračku na nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu, jakou umožňuje. Spusťte program.
Nechte odmáčet několik hodin
Ještě než prací cyklus přejde do fáze máchání, přerušte jej a nechte pračku v pohotovostním režimu, aniž byste vypouštěli vodu. Není problém nechat ji takto odmáčet třeba celou noc. Pozor, než přistoupíte k tomuto kroku, ujistěte se, že vaše pračka se nedá otevřít, když je plná. U praček s horním plněním to není velký problém, ale pračka s bočním plněním by vás mohla náhodou vytopit.
Zopakujte jen s použitím octa
Po několika hodinách přerušené praní znovu spusťte a nechte cyklus doběhnout. Pokud jde všechno tak, jak má, měl by být vnitřek pračky lesklejší a přihrádka na aviváž vyčištěná octem, který jste v ní nechali. To však neznamená, že v pračce žádná špína nezůstala. Jako po každém čištění je i tady důležité opláchnutí, abyste měli jistotu, že uvolněné nečistoty budou skutečně vyplaveny. Opakujte tedy metodu s praním naprázdno, ale tentokrát použijte jenom polovinu octa, dejte jej rovnou do praní a nepřidávejte žádnou sodu. Proces v tomto případě už nemusíte přerušovat.
Zevnitř i zvenčí
Teď přišel správný čas pustit se do té části čištění, která bude vyžadovat vaše manuální úsilí. Vyjměte celou zásuvku na prací prostředky a nejprve ji ve vaně opláchněte sprchou. Až se odplaví usazeniny, které jdou takto odstranit, pusťte se do těch zbylých starým zubním kartáčkem. Nepoužívejte žádné detergenty, pokud to není nezbytně nutné, špína by měla povolit sama mechanickým čištěním. Nezapomeňte vyčistit také otvor, kam se zásuvka umisťuje.
Nezapomeňte na těsnění a filtr
Kdo pere pravidelně, ví, že těsnění kolem dvířek pračky je tak trochu záchytné místo. Tady obvykle najdeme zapomenuté papírové kapesníky, nachytané vlasy a podobně. Tentokrát ale zkontrolujte těsnění po celém obvodu, zbavte je všech větších usazenin a nakonec vytřete vlhkou utěrkou. Vaše pračka by měla mít na přední straně dole nenápadný panel skrývající filtr vypouštění. Otevřete je, filtr zkontrolujte a případně vyčistěte. I tady často najdete poklady vypadlé z kapes, a pokud máte problémy s fungováním pračky, je to jedno z prvních míst, kam byste se měli podívat.
Omýt a naleštit
Zbývá jen pračku otřít zvenčí. Zubním kartáčkem vydrbejte všechny spáry a drážky, nezapomeňte na okraje tlačítek a přepínačů. Pokud nemáte snadný přístup ke všem stěnám pračky, zavřete vodu, zcela pračku odpojte (pozor na vodu v přívodní hadici) a odsuňte ji od stěny. Při té příležitosti také zameťte a vytřete okolní podlahu.
Komentáře nejsou povoleny.