Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Pozvěte si na zahradu čmeláky a ubytujte je ve čmelínu

Čmeláci jsou užiteční, jelikož opylují květy rostlin stejně jako včely. Dopřejte jim prostor pro hezký život přímo na vaší zahradě, a to v malém obydlí, kterému se říká čmelín.

Proč postavit čmelín?

Obvykle čmeláci hnízdí pod zemí, například v opuštěných myších norách. Někdy se ovšem zabydlí také v budkách pro ptáky a v dalších dutinách, takže život nad zemí jim rozhodně není cizí. Pokud tedy připravíte čmelín správně, není pochyb o tom, že se jim tam bude líbit. Za odměnu vám opylují zahrádku. A jsou opravdu výkonní, protože létají dokonce i za nižších teplot a slabšího deště.

Co by čmelínu nemělo chybět?

Čmelíny se obvykle vyrábějí ze dřeva. Můžete využít nabídky v obchodech, ale šikovný kutil ho zvládne postavit sám. Velikostně by měl být okolo 25 cm čtverečních a k výrobě se hodí masivní dřevo, které má dobré izolační vlastnosti, v případě méně silného je pak nutné obložení polystyrénem.

Aby čmeláčkům nebylo v létě horko, jejich nový domov musí mít odvětrávací otvor zajištěný velmi hustou mřížkou, protože jinak by dovnitř mohl proniknout i jiný hmyz a čmelákům ublížit. Ovšem pozor: v parných letních dnech odvětrávací otvor nemusí stačit. Pomozte čmelákům a větrejte jim nadzvednutím víka. Jen nezapomeňte vzniklý otvor zajistit rámem se síťkou.

K vylézání je ideální připravit cca 20 cm dlouhou chodbičku, která by měla mít průměr 1,5 až 2 cm. K jejímu vytvoření poslouží třeba ohebná hadice, které se říká husí krk. Ať už ale zvolíte jakýkoliv vchod, je dobré zajistit ho klapkou, kterou se čmeláci naučí používat, avšak nezvaným hostům zabrání ve vstupu.

Výstelku zvolte měkkou cupaninu, třeba nastříhanou ovčí srst.

Kam čmelín umístit?

Ranní sluníčko čmelákům vadit nebude, ale po celý den by na čmelín svítit nemělo. Zvolte raději stinné nebo polostinné místo, kde jim nebude příliš horko a kde nebude hrozit, že vysoká teplota poškodí jejich voskové hnízdo.

Velkým problémem jsou v tomto případě mravenci, kteří se do čmelína nesmí dostat, jinak pro jeho obyvatele znamenají katastrofu. Zkušení chovatelé radí umístit čmelín na malé nádobky s vodou, přes kterou se mravenci nedostanou.

Kdo se nastěhuje?

Úplně nové čmelíny sám jen tak někdo neobydlí. To se stane spíše až po jejich první sezóně, protože královny si pamatují místo, kde se vylíhly, a když pak hledají vlastní království, vrací se někdy domů. Pro první chov budete nejspíš muset dovést odchované hnízdo. 

Buďte první! Přidejte komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *