Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Porovnání obyčejné a horkovzdušné trouby

Naposledy aktualizováno 25 září, 2024

Na následujících řádcích budeme věnovat zvýšenou pozornost troubám. Kromě klasické trouby, ve které se potraviny pečou působením tepla sálajícího shora nebo také zdola, si nyní můžeme pořídit i troubu horkovzdušnou. Porovnejme si nyní jejich funkce a vlastnosti. Statické pečení znamená, že teplota působí zespoda, shora nebo oboustranně. U elektrických trub ho lze regulovat a určovat požadovanou teplotu pečení. U plynových trub je regulace méně přesná a nastavení teploty je různé podle výrobců. Princip klasického pečení je velmi podobný pečení našich babiček. Ani u starodávných receptů, které se dědí z generace na generaci, tudíž z hlediska přípravy nedošlo k velkým rozdílům.

Teleskopické pojezdy plechů mají využití hlavně při pečení na více úrovních.

Horkovzduch

Horkovzdušné pečení je pečení, při kterém se používá ventilátor. Ten rozhání horký vzduch po vnitřním prostoru trouby a udržuje ve všech jejích částech stejnou teplotu. Horkovzduch je nabízen v nových troubách. Při horkovzdušném pečení je možné péci několik plechů zároveň. Jeho nespornou předností je tedy úspora času a tím i spotřeba elektrické energie. Funkce ventilátoru je ovšem od klasického pečení odlišná. Upravovaná potravina se nejenom peče, ale proudícím teplým vzduchem také vysušuje. Drobné cukroví je pak více křupavé. Pro některé recepty však toto pečení není příliš vhodné.

V horkovzdušné troubě se používají cca o 10% nižší teploty pečení, než v klasické troubě.

Zvolte správnou  teplotu

V klasických troubách se statickým pečením se používá teplota o cca 10% vyšší, než v horkovzdušné troubě. Pokud v receptu radí použít teplotu 180°C, v horkovzdušné troubě nastavme o 10 až 20°C méně. Horkovzdušné trouby není nutné na rozdíl od klasických trub předem předehřívat. Během velmi krátké doby v nich dosáhneme požadované teploty. Nastavení teploty řídíme podle typu potraviny a podle typu propečení. Při teplotách 35°C těsto kyne, při 100-120°C pečivo schne, teplota 170-180°C je vhodná pro pečení dortů a 200°C pro kynuté koláče. Vysoké teploty 220°C použijeme na listové těsto. U drobného cukroví se nejčastěji uvádí 150-180°C v závislosti na druhu a receptu. Kusy masa se propečou při teplotách 180-200°C.

Komentáře nejsou povoleny.