Naposledy aktualizováno 25 září, 2024
Pořízení nového bytu nebo domu se může stát doslova životní investicí, a to nejen velikostí zaplacené sumy. Rozhodně se tedy vyplatí odolat impulzivním rozhodnutím i rychlým nabídkám realitních makléřů a celou věc si podrobně promyslet.
Nebude to pro vás znamenat nic menšího než doopravdy pečlivě se zamyslet nad vašimi prioritami, životním stylem i nad tím, jak si představujete svůj život za několik málo či více let. Budete se muset rozhodnout, jestli je vaše vysněné bydlení synonymem dobré adresy, nebo je pouze přestupní stanicí, jestli má být dlouhodobou investicí, kterou si ponecháte až do stáří a bude se postupně zhodnocovat, anebo ji časem pronajmete či prodáte. Abychom vám celý proces usnadnili a zpřehlednili, připravili jsme pro vás šest základních oblastí, které je třeba vzít při hledání v úvahu.
Umístění neboli lokalita
Profesionální makléři mají oblíbené rčení: „U realit jsou tři nejdůležitější kritéria – lokalita, lokalita a… lokalita.“ I pro vás bude jedním z klíčových rozhodnutí při výběru nemovitosti právě její umístění, poloha. Od lokality se odvíjí spousta dalších souvislostí – od doby dojezdu do práce či centra města přes dopravní dostupnost, množství zeleně v sousedství, výběr možností zábavy, sportu nebo nakupování až po vzdálenost k nejbližší školce nebo škole. A jelikož finance jsou mnohdy „až na prvním místě“, lokalita zásadně ovlivní i cenu, kterou za nemovitost ve finále zaplatíte. V této oblasti doporučujeme co nejrealističtější zvážení kombinace vašich finančních možností a potřeby bydlet na prestižní adrese. Mnohdy je tři plus jedna v širším centru lepší než garsonka na nábřeží, ale to už je jen na vás.
Časté triky realitky
Na první pohled jste se zamilovali do popisu bytu na stránkách realitní kanceláře? Doběhli jste na místo, byt vás okouzlil a makléřka už vytahuje rezervační smlouvu? Veliký pozor! Kromě zjištění základních informací o občanské vybavenosti je neocenitelná opakovaná zkušenost s bytem i jeho okolím. Nenechte se nachytat na první dojem. Zkuste si v blízkosti domu nebo bytu zaparkovat, promluvit se sousedy, zaposlouchejte se, jak moc je slyšet nedaleká rušná komunikace, podívejte se na internetu na statistiku trestných činů. Navštivte lokalitu několikrát v různé denní doby, ve všední den i o víkendu. Nestalo by se poprvé, že byste objevili nějakou zásadní překážku až na třetí nebo čtvrtý pohled. Zdá se vám nabídka cenově velmi výhodná? O to větší varovná kontrolka by se vám měla v hlavě rozsvítit a měli byste si dát čas nemovitost dokonale posoudit. Podle realitky je tu vždycky nějaký „další vážný zájemce“. Často se ale jedná jen o snahu rychle prodat. Podprahově může fungovat i nárazově krásně vytopený rozehřátý byt, který ale při normálním topení připomíná Antarktidu a na konci prvního měsíce se za energie nedoplatíte.
Komentáře nejsou povoleny.