Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Kuchyňský kout – výhody a nevýhody

Kuchyňské kouty namísto tradiční samostatné kuchyně se staly módou a dodnes v nabídkách nemovitostí převládají. Dokonce i rodinné domy, kde by se obývací a kuchyňská část daly pohodlně oddělit, mívají kuchyňský kout. Je to opravdu tak skvělý nápad?Kde se tahle móda kuchyňských koutů vzala? Budete se divit, ale částečně jsou na vině filmy a televizní seriály. Většina jejich hrdinů totiž opravdu má kuchyni spojenou s obývákem, protože to usnadňuje natáčení. Každý večer na obrazovce sledujeme velké obývací jídelno-kuchyně, a když nám pak realitní makléř nabídne byt s takzvaným kk, považujeme to za běžnou věc. Problém je v tom, že skutečné kuchyňské kouty jsou většinou neporovnatelně menšíPokud je prostor bytu členitý, nemusí vadit ani absence dveří mezi místnostmi.

Nenaleťte realitce!

Pokud jste už někdy sháněli nový byt, sami to znáte: Realitka vám nabídne něco, co byste sami zdravým rozumem označili za 2+1, ale oni to prezentují jako 3+kk. Pokud už k takové situaci dojde a vy máte na výběr, je rozhodně lepší dát na svůj instinkt, protože cena bude pravděpodobně odpovídat třípokojové variantě a vy byste tak zaplatili zbytečně víc, než musíte. Kuchyni lze od obývacího pokoje oddělit třeba ostrůvkem. Problém je v tom, že podle vyhlášky 268/2009 O technických požadavcích na stavby se kuchyně počítá za obytnou místnost, pokud její výměra přesahuje 12 metrů čtverečních. Pro příklad: Byt s kuchyní pod dvanáct metrů, obývacím pokojem, ložnicí a sociálním zařízením je 2+1. Ale ten samý byt s kuchyní přesahující dvanáct metrů čtverečních už je možné inzerovat jako 3+kk. Někdy se ale naopak stane, že se jako samostatná kuchyně prezentuje něco, co nám připadá spíš jako kuchyňský kout. V takovém případě je dobré si pamatovat, že samostatná kuchyně musí být prostorově oddělená, musí mít vlastní zdroj vytápění a okno.

Kolik místa v kuchyni potřebujete?

Zákon je jedna věc, osobní pohodlí druhá. Bohužel, abychom opravdu měli pocit, že kuchyně zároveň funguje jako plnohodnotný obývací pokoj, potřebujeme většinou mnohem více prostoru než zmiňovaných dvanáct metrůNěkdy je kuchyňská linka skutečně velmi blízko obývacího prostoru. Hranice výměry, při které kuchyňský kout opravdu začíná mít praktický smysl, je zhruba 25 metrů čtverečních. V takovém prostoru už se většinou dá opticky oddělit kuchyňská a obývací část a je možné začlenit i jídelní stůl, aniž by překážel. Pokud místnost nemá klasický tvar čtyřúhelníku, ale nabízí například výklenek, kam lze kuchyňskou linku pohodlně umístit, pak můžete pracovat i s o něco menší výměrou. U velkého prostoru není třeba tolik váhat, zda kuchyňský kout pořídit. Za velkou výhodu kuchyňského koutu se považuje fakt, že prostor vytváří dojem velké místnosti. Je ale třeba to vzít i z druhé stránky: Pokud už máte doma navíc jenom ložnici, případně dětský pokoj, může se stát, že vám začne chybět pocit většího soukromí.

Kuchyňský kout a rodinná pohoda

Kolem kuchyňského koutu se dnes točí mýtus, že přispívá k lepšímu soužití. Je to ale skutečně tak? Mnohé ženy si tento systém pochvalují proto, že na rozdíl od svých matek nemusí trávit většinu času v „izolaci“ od zbytku rodiny. To ale platí spíš u klasických domácností, kde se manžel a děti dívají na televizi (nebo brouzdají po internetu), zatímco žena připravuje teplou večeři. Jakmile si navíc jedna část rodiny chce povídat a druhá třeba sledovat zprávy, dochází ke konfliktu.

Kout, nebo kuchyně? Vyberte si Uvažujete o kuchyňském koutu, máte na něj místo, ale pořád si nejste jisti, zda je pro vás ideální? Zkuste si odpovědět na následující otázky: 1. Míváte často hosty, pro které připravujete večeři, občerstvení a podobně? 2. Věnujete se často při vaření i jiné činnosti (povídáte si s partnerem, píšete s dětmi úkoly…), pro které by byla kuchyně příliš malá a nepohodlná? 3. Máte možnost kuchyňský kout aspoň pocitově oddělit, například další pracovní deskou, mobilní zástěnou nebo jednoduše velkým volným prostorem? 4. Jste smířeni s tím, že sebelepší digestoř nepohltí všechny pachy z vaření? 5. A konečně: Vycházíte se zbytkem rodiny bez problémů a rádi spolu trávíte čas? Pokud jste aspoň na tři otázky odpověděli kladně, kuchyňský kout by pro vás měl být vhodným řešením.

Pokud skutečně chcete rodinu víc přivést dohromady, mnohem víc se vyplatí, když do vaření zapojíte i někoho jiného než maminku, a především, když se navečeříte všichni spolu bez zapnuté televize. Zpočátku vám to možná přijde zvláštní, ale časem by se z toho mohl stát váš oblíbený rituál. V případě, že komunikace v rodině příliš nefunguje, velký spojený prostor může situaci spíš zhoršitVýhodné je oddělit kuchyňskou a obývací část alespoň opticky.

Buďte první! Přidejte komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *