Naposledy aktualizováno 18 dubna, 2024
Co je to advent, kdy začíná a proč ho vlastně slavíme? Načerpejte s námi předvánoční atmosféru.
Co je advent?
Do slova a do písmene znamená advent latinsky „příchod“. Konkrétně jde o začátek liturgického roku, což jsou sváteční dny poskládané do celoroční struktury. Pro nás to je období čtyř neděl před vánočními svátky, kdy se očekává příchod Spasitele. Anebo zkrátka jen příchod Vánoc a Ježíška, je to období pohody, klidu, míru a jiskřiček v očí. K adventu tradičně patří fialová barva.
Kdy letos začíná advent?
Letošní advent je naprosto ukázkový. Začíná první prosincovou neděli, tedy 1. 12. 2024 a trvá přesně 24 dní. Druhou adventní nedělí je 8. 12., třetí adventní neděle připadá na 15. 12. a čtvrtá na 22. 12., kdy se zapaluje poslední svíčka na adventním věnci. Advent končí západem slunce na Štědrý den. Ten letos bude v úterý 24. prosince. „Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou sobotu,“ říká ředitel Etnografického oddělení Národního muzea Petr Janeček.
Jak se jmenují adventní neděle?
Každá adventní neděle má své specifické označení.
- adventní neděle – železná neděle
- adventní neděle – bronzová neděle
- adventní neděle – stříbrná neděle
- adventní neděle – zlatá neděle
První adventní neděle
Prví adventní neděle, která tedy letos připadá na 1. prosince, znamená, že se připraví vánoční výzdoba, do oken se dají světýlka, začíná se péct vánoční cukroví a zapaluje se první svíčka na adventním věnci.
Adventní kalendář
Děti si rády krátí čekání na Ježíška adventním kalendářem. Každé ráno se natěšeně budí a otvírají okénko po okénku a odpočítávají zbývající dny do čtyřiadvacátého. Adventních kalendářů je k dostání celá řada. Pokud byste ale chtěli vyrábět jeden vlastnoručně, máme pro vás inspiraci, jak na to. Podívat se můžete třeba na rumový adventní kalendář.
Svátky během adventu
Během čekání na Ježíška, pečení cukroví a balení dárků stihneme oslavit ještě několik významných dat.
- Svátek sv. Barbory, který je 4. 12. Je zvykem, že dívky trhají třešňové větvičky a dávají se je do vázy. A jak praví tradice, které vykvete do Štědrého dne, ta se do roka a do dne vdá.
- Svátek sv. Mikuláše, který je 5. 12. Je známo, že svatý Mikuláš byl dobrým a štědrým biskupem. Proto je dnes tento den spojen s dáváním drobných dárků dětem.
- Svátek sv. Lucie, který je 13. 12. Tento svátek pro nás znamená známou pranostiku: Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
Buďte první! Přidejte komentář