Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jak udělat efektivně ze staré omítky novou

Naposledy aktualizováno 25 září, 2024

Při rekonstrukci starších domků řeší investor časté dilema. Jak se vypořádat s omítkou, na které už zapracoval zub času? Tedy přesněji řečeno, jak se s tímto problémem vypořádat efektivně, to znamená s minimálními náklady i úsilím?

Zásadní roli hraje skutečné poškození původní omítky. To zjistíme jednoduše poklepem zednického kladívka. Najednou můžeme být překvapeni, že pod hezkou malbou máme rozpadající se „perník“. Jestliže je povrch na většině plochy zpuchřelý a při poklepu odpadává, stejně nám nezbude nic jiného než omítku oklepat až na cihlu a následně zeď celou omítnout.  Jestliže však zjistíme, že na rozhodující části plochy máme dostatečně pevný podklad ze staré omítky, můžeme přikročit k efektivnější variantě opravy.

Praskliny a drolící se omítka nevěstí nic dobrého. Možná budeme muset zeď okopat až na cihly. 

Proč ušetříme?

Okopávat starou omítku je vcelku namáhavá práce. Síly ušetříme v případě, kdy je omítka skutečně velmi nestabilní a odpadává už po pouhém jemném klepnutí na její povrch. To se nejspíše bude týkat budov ještě z předválečné doby. U novějších domků pravděpodobně narazíme na pevná místa, jejichž odstranění nás bude stát více námahy. Důležitým aspektem je rovněž objem okopané hmoty. Tu je potřeba odnést a postarat se o její uložení. Jednoduchým  výpočtem zjistíme: z místnosti o rozměrech 3 krát 3 metry a vysoké rovněž 3 metry, která byla omítnuta vrstvou 3 centimetrů, odvezeme 1,35 kubíku (m3) staré omítky. A místo původní hmoty musíme nanést omítku novou.

Ze staré omítky musí malba pryč

Zjistíme-li, že je původní omítka na většině své plochy dostatečně pevná, můžeme ji použít jako základ. V každém případě je však třeba odstranit malbu, a to všechny vrstvy, které byly za léta na sebe naneseny. I tato práce je značně namáhává. Běžným nástrojem k seškrabání omítky je špachtle či ocelový kartáč. Dá se použít i drátěný kruhový kartáč upevněný do vřetene vrtačky. V takovém případě však musíme počítat se zvýšenou prašností. Osvědčenou metodou při této práci je napuštění omítky mýdlovou vodou. Samozřejmě, že v této fázi, pokud jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci, měníme kompletní elektroinstalaci, rozvody vody a topení.

Pomocníkem při odstraňování staré malby může být drátěný kotouč upnutý ve vřetenu vrtačky. 

Starou omítku zafixuje perlinka

Abychom v budoucnu předešli dalšímu praskání staré omítky, potáhneme ji zpevňovací sítí, tzv. perlinkou. Vyztužíme jí zejména exponovaná místa jako jsou napojení příček, stěn a stropů, drážky elektroinstalačních a sanitárních rozvodů, rohy okenních a dveřních otvorů, překrytí dilatačních spár pod omítkou a podobně. Perlinka se na zeď upevňuje speciálním lepidlem, které roztíráme podobně jako omítku natahovací lištou. Na takto připravený povrch potom můžeme natáhnout jemnou (tzv. fajnovou) omítku. Pozor! Je třeba zdůraznit, že kvalitní nalepení perlinky a následné natažení fajnové omítky vyžaduje určité zkušenosti nebo přenechání této práce odborníkům.

Komentáře nejsou povoleny.