Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jak se postarat o jarní cibuloviny, tulipány, narcisy po odkvětu

Naposledy aktualizováno 25 září, 2024

Jaké jsou zásady stříhání tulipánů, kam uskladnit cibulky, jak postupovat v případě narcisů, co dělat s půdou a s cibulovinami po vyjmutí, jak poznáme, že je na čase ustřihnout listy? Redakce Světa bydlení vám radí.

Tulipány a zásady stříhání listů

Ve chvíli, kdy opadají okvětní listy, odstraníme bliznu se semeníkem. Důležité je, abychom ponechali všechny listy, které tulipán má. Z nich získává zásobní látky cibulka, která je v zemi, zesílí a příští rok krásně vykvete. Listy musíme ponechat. Ty zežloutnou až v průběhu května, pak je můžeme lehce odtrhnout, v podstatě nám do rukou upadnou.

Cibulka, co s ní

Máme dvě možnosti. Buď tu cibuli vyndáme, uskladníme na suchém místě, necháme ji do léta zaschnout, uzrát a koncem léta ji zase můžeme vysadit. Pokud je tulipán zasazen dostatečně hluboko, tak jej klidně můžeme nechat na stejném místě na příští rok, cibule zůstane v zemi, a když ji nic nesežere, tak nám příští rok vykvete.

Tulipán v květináči

Pokud máme tulipán zasazen v květináči, také bychom měli počkat, až listy zežloutnou. Poté vyjmout cibuli z květináče, nechat ji na suchém místě opět uloženou do konce léta a na konci léta ji znovu vysadit do truhlíku, květináče, či do záhonu.

Poslechněte si zajímavé rady a zkušenosti zahradního architekta Ing. Vlastimila Šindeláře.Téma: Tulipány a cibuloviny, jak se o ně starat po odkvětu. Audio záznam naleznete pod článkem.

Kam uskladnit cibulky

Ideální je zahradní kůlna, kde je větrání. Určitě by to ale měla být místnost, kde není moc vlhko.

Narcisy velkokvěté a vyšlechtěné

Pokud máme na zahrádce velkokvěté a vyšlechtěné narcisy, je dobré hned po odkvětu odstranit semeníky, aby se nezačala tvořit semena a veškerá síla z rostliny se uložila do cibulí v zemi. Ty zesílí a další rok pěkně pokvetou.

 

Drobnokvěté narcisky, botanické tulipány

Pokud ovšem máme drobnokvěté narcisky nebo botanické tulipány, které jsou nízké a drobné, například na skalce, tam můžeme semeníky nechat a počkat až dozrají. Z nich pak získáme semena, která můžeme nejlépe ve vlhčím místě pod stromem, kde není přímý úpal sluneční, vysít. Rostlinky si tak můžeme sami rozmnožit a rozšířit po zahradě.

Pozor na rostlinky sněženek, bledulí, modřenců

U těchto můžeme také nechat dozrát semena, ty semena pak pohodit pod stromy, či okrasné keře na zahradě. Ale pozor. Půda by měla být čistá. Mladá rostlinka cibuloviny v prvních letech vypadá jako lístek trávy a trvá to, než cibule naroste a zesílí natolik, aby začala kvést. Žádnou trávu bychom proto neměli trhat. Tedy trávu ano, ale abychom si ji nespletli s cibulovinami.

Komentáře nejsou povoleny.