Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Druhy vytápění: podle čeho vybírat?

Topení je jedna z nejdůležitějších položek v domě. Je jedno, zda se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci. Vždy je nutné myslet i do budoucnosti a podle toho vybrat vhodný zdroj vytápění.

Odborníci, kteří se zabývají instalací topných systémů, vám poradí s výběrem nejvhodnějšího vytápění s ohledem na velikost domu, technické možnosti stavby a v neposlední řadě i s ohledem na finanční představy.

Typy vytápění lze rozdělit do několika kategorií, podle toho, jakou technologií nebo surovinou se topí.

  • Vytápění tuhými palivy
  • Plynové topení
  • Elektrické topení
  • Tepelná čerpadla
  • Lokální kamna a krby

Kotle na tuhá paliva

Moderní kotle na tuhá paliva jsou většinou již vybaveny automatikou. Tím odpadá neustálá starost o to, zda kotel hoří, zda je v kotli dostatek paliva. Kotle také splňují současné stavební a emisní normy, a na vybrané kotle je možné získat i dotaci. V těchto kotlích je možné topit dřevem nebo uhlím, velmi oblíbené jsou také kotle na pelety. Některé kotle umožňují i kombinaci více druhů paliv, např. dřeva a pelet.

Plynové topení

Plynové topení se využívá především tam, kde je provedena veřejná plynofikace. Dům se napojí na plynovou přípojku a instaluje se kotel. Oproti topení tuhými palivy má tu výhodu, že není náročný na prostor a jeho obsluha je velice jednouchá. Současné provedení těles kotlů je designově uzpůsobeno pro instalaci uvnitř domu. Lze je například instalovat v koupelně. Jsou tiché, takže v domě neruší. Podle prostorových možností lze vybrat buď stacionární, nebo závěsný kotel. Nejpoužívanějším kotlem pro rodinné domy je kondenzační kotel.  

Elektrické topení

V devadesátých letech bylo elektrické topení velice populární. V poslední době jsou však elektrické kotle často nahrazovány plynovými, tam kde je to technicky možné. Přesto je ale vytápění elektrikou i nadále vyhledávané. Často se využívá jako doplňkové topení, například v kombinaci s tepelným čerpadlem. Elektrické vytápění je vhodné spíše pro menší rodinné domy a byty. Jeho výhodou jsou nízké pořizovací náklady a velice jednoduché ovládání. Někdy se využívá pro vytápění jen v určitých místnostech. Například v koupelnách se instalují elektrické žebříky, které lze využívat nejen k odkládání ručníků, ale také k přitápění.

Tepelná čerpadla

Hitem posledních let jsou tepelná čerpadla. Mají totiž velmi nízké provozní náklady a nejsou technicky náročné na instalaci. Jde o alternativní zdroj topení a k jeho pořízení lze využít dotaci Nová zelená úsporám. Tepelná čerpadla dělíme podle toho, kde se získává energie. Máme tyto typy: vzduch/vzduch, vzduch/voda, země/vzduch, voda/voda. Přičemž první dva typy jsou nejrozšířenější. Tepelné čerpadlo lze instalovat jak do novostaveb, tak i starších domů. Při pořízení čerpadla vzduch/voda se teplo z venkovního vzduchu přenáší do vody v topení nebo do zásobníku vody. Při instalaci je nutné myslet na to, že se musí venku umístit venkovní jednotka. I když jde o nejžádanější typ čerpadla a jeho pořizovací cena je nejvýhodnější, jeho nevýhodou je hlučnější venkovní jednotka. Pro její umístění je proto vhodné najít takové místo, kde bude jen minimálně nebo vůbec rušit.

Krby a krbová kamna

Pokud dáváte přednost sálavému teplu a pohledu na oheň, můžete si do obytných místností instalovat různé krby nebo krbová kamna. Toto provedení je vhodné spíše pro vytápění jedné místnosti, pokud tedy neuvažujete o pořízení krbové vložky a teplovodního rozvodu po domě. Lokální krby a kamna mají tu výhodu, že poměrně rychle místnost vytopí. Někoho může pohled do ohně uklidňovat. Nevýhodou je větší prašnost ze dřeva a čištění. Kamna a krby jsou ale oblíbené jako designový doplněk bytu a tak jejich nevýhody snadno vyváží právě příjemné pocity a teplená pohoda při tom, když v nich v místnosti plápolá oheň.

Rozhodnutí 

Rozhodnutí, jaký druh vytápění nakonec zvolíte, byste měli v každém případě konzultovat s odborníky. Specializovaní prodejci techniky pro vytápění, stavební firmy nebo topenáři vám poradí s výběrem, někteří pomohou i s vyřízením dotace a spočítají, jaký příkon kotle by byl pro váš dům optimální. Pro správné zvolení systému vytápění je důležité vzít v úvahu i zateplení domu. Čím lépe je dům zateplený, tím budou nižší náklady na topení.

Buďte první! Přidejte komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *