Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Dotace na bydlení aneb kde ušetřit

Spousta rodin přemýšlí, jak snížit náklady nebo kde ušetřit peníze na chodu domácnosti. Zkuste si zažádat o dotace. 

Kotlíková dotace 

Co je kotlíková dotace? Jde o příspěvek ve výši až 85 % z maximální částky 150 tisíc korun při výměně starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj. 

Dotace na fotovoltaiku

Stát dotuje fotovoltaické systémy, které lze využívat pro osobní potřebu třeba na ohřev vody nebo akumulaci energie. O dotaci mohou žádat vlastníci nebo stavebníci rodinných domů. Výše dotace je na jednu žádost omezena na maximálně 50 % celkových způsobilých výdajů, nejvyšší částka je podle použitého systému stanovena na 350 000 Kč.

Dotace na novostavby

První vlastník rodinného domu může žádat o dotaci na novostavbu rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Je však povinen zajistit odborný technický dozor.

O příspěvek žádá vždy vlastník (spoluvlastník) nebo stavebník rodinného domu. Výše dotace činí maximálně 50 % z doložených výdajů. U domů s velmi nízkou energetickou náročností lze získat jednorázovou částku 150 000 až 300 000 Kč. Bude-li při stavbě kladen důraz na používání obnovitelných zdrojů energie, můžete získat až 450 000 Kč. 

Dotace na okna

Příspěvek na pořízení nebo výměnu oken, pokud je záměrem úspora energie, se pohybuje v rozmezí 2 100 – 3 800 Kč za m2.

Dotace na tepelné čerpadlo

Tuto podporu získáte na opatření, která povedou k efektivnějšímu využívání zdrojů energie. Jestliže zároveň zateplíte dům, dotace na čerpadlo je vyšší. Maximální výše příspěvku na jednu žádost je 50 % z doložených způsobilých výdajů. 

Dotace na zateplení

Příspěvek je určen na zateplení obálky budovy, což jsou obvodové stěny, výměna oken a dveří, podlah a stropů. Můžete se rozhodnout pro rekonstrukci celkovou anebo jen dílčích částí. Platí přitom pravidlo, že čím více opatření současně provedete, tím vyšší dotaci od státu můžete očekávat.

Buďte první! Přidejte komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *