Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Chystáte se pořídit nemovitost, plánujete i nový nábytek?

Naposledy aktualizováno 18 dubna, 2024

Bydlet ve svém a dostatečně zabezpečit do budoucna sebe a své děti je takovým životním evergreenem. Tomu všemu předchází pečlivé plánování, protože samotnou finanční rozvahu nákupu nemovitosti nevyřešíte ze dne na den.

Ať už se naplno ponoříte do studia finančního poradenství, nebo si najmete odborníka, který vám se vším pomůže, platí zde důležité pravidlo – chce to mít dlouhodobý plán.

Dříve, než cokoliv stvrdíte podpisem, zjistěte si více o situaci na trhu. Například kolik peněz budete potřebovat z vlastních úspor, abyste úvěr vůbec dostali, a jaké poplatky vás ještě čekají – třeba daň z nabytí nemovitých věcí, kterou od podzimu 2016 hradí kupující nemovitosti.

Jsou situace, se kterými byste měli při finanční rozvaze pro sjednání úvěru nebo hypotéky kalkulovat:

  • Když si vezmete hypotéku, chvíli potrvá, než se nastěhujete do „nového“, nezapomínejte ale, že budete muset ještě nějaký čas platit nájem i ve svém stávajícím bytě.
  • V létě si jistě nechcete odepřít zaslouženou dovolenou, na tuto maličkost byste měli také pamatovat. Nač si brát další půjčku kvůli dovolené?
  • Čekáte nový přírůstek do rodiny, což je další finanční zátěž.

Některé věci jsou tak spontánní, že o nich člověk ve spojení s finančními plány  neuvažuje. Pokud si nejste jisti, jestli je vaše finanční plánování správné, obraťte na finančního poradce, který vám se vším poradí.

Dobře zvažte výběr instituce, u které si úvěr či hypotéku vezmete. Výhody a podmínky se kolikrát dost liší. Věděli jste, že dávat nemovitost do zástavy není vždy podmínkou? Například v případě úvěrů do 700 tisíc korun nemusíte u Raiffeisen stavební spořitelny ručit svou nemovitostí.

Možnosti, jak financovat

Málokdo má dnes dostatek prostředků na to, aby sám okamžitě vyřešil kompletní nákup nemovitosti. Včas uzavřené „stavebko“ je nejjistější způsob, jak naspořit částku, kterou budete pro nákup nemovitosti potřebovat. Úvěrem ze stavebního spoření můžete pokrýt jak pořízení bydlení, tak rekonstrukci či vybavení domu nebo bytu. Pokud uvažujete o novém bydlení, právě teď je nejlepší čas si o úvěr zažádat, úrokové sazby jsou totiž na historických minimech.

Počítejte vždy s rezervou

Při sjednávání výše hypotéky nebo jakéhokoliv úvěru byste měli myslet na rezervy. Často se lidé dostávají do nepříjemností, když jsou reálné výdaje na nemovitost ve finále vyšší a jejich finanční rezerva je téměř nulová. Potom už může každá nenadálá událost znamenat finanční potíže – neplánovaná oprava auta, mateřská dovolená, nebo ztráta zaměstnání. 

Buďte první! Přidejte komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *