Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Byt nebo dům a jejich výhody a nevýhody

Hodně záleží na vašich zvyklostech od dětství. Lidé, kteří vyrůstali v rodinném domě, mají tendenci tuto variantu preferovat i při volbě bydlení s partnerem či partnerkou. Pečujete rádi o zahrádku, potřebujete boudu pro psa a milujete snídaně na venkovní terase v zeleni? Nedovedete si představit bydlení bez vlastní garáže?

Potom se pro vás bude spíše hodit bydlení v rodinném domku. Pokud preferujete blízkost centra, bydlení je pro vás zejména na přespání a máte například na starosti i víkendovou chatu, potom budete spíše volit vysněné bydlení v bytě. Dům vyžaduje často i více kutilských dovedností – a ruku na srdce: je alespoň jeden z páru jakž takž zručný? Hodinový manžel je praktická služba, která se ale dlouhodobě může prodražit. Důležitá je domluva a třeba seznam pro i proti, který si partneři společně projdou.

Větší či menší, to je ta otázka

V rámci vašich finančních možností se budete zabývat i poměrem peněz, které budete chtít investovat jednak do samotné nemovitosti, jednak do vybavení. Je to jako s autem – chcete větší auto a třeba oželíte silný motor, nebo vám stačí menší sporťák, který bude ale trhat asfalt? Jinými slovy, čím víc dáme za byt, tím méně zbývá na jeho vybavení. Je pro vás důležitý značkový design? Doporučujeme raději hledat byt o něco menší a uspořit tak v rozpočtu na designové spotřebiče, dokonalé domácí kino anebo na vířivku na balkóně. Pokud je vaše investice naopak dlouhodobější a zvažujete založení nebo rozšíření rodiny, bude pro vás lepší koupit byt co největší a vybavení pořídit skrovnější s tím, že se s ním buď spokojíte, anebo ho postupně obměníte. Doporučujeme přemýšlet dlouhodobě!

Novostavba versus starší dům či byt

Výhody novostaveb jsou nasnadě – snazší možnost reklamací, menší pravděpodobnost skrytých vad a jiných kostlivců ve skříních. Na druhou stranu pro někoho jsou novostavby příliš moderně pojaté a navzájem sobě podobné ubytovny. To starší byty nebo domy mají již svého ducha, zajímavou historii, a co si budeme povídat, vysoké štukované stropy mají také něco do sebe. Na druhou stranu mohou zase dříve či později vyžadovat rekonstrukci či alespoň dílčí úpravy. Oba směry jsou správné, jen je třeba si uvědomit, kterým se chcete vydat. Společným jmenovatelem budiž angažování odborníka, který byt či dům prohlédne a před převzetím zkontroluje, zda kvalitní provedení odpovídá předávací dokumentaci a ceně.

Jak na finance aneb bonusový tip

Každému hledání vysněné nemovitosti a její koupi by mělo předcházet i finanční plánování. Ne každému mohou na byt rodiče přispět nebo poskytnout bezúročnou půjčku. Navíc nový zákon o poskytování hypotečních úvěrů již neumožňuje realizovat půjčku bez alespoň nějakých prvotních úspor. Dlouhodobě nejpoužívanějším nástrojem spoření je u nás v Česku stavební spoření. V kombinaci s vlastními úsporami a hypotékou se tak stává cestou, která po zodpovězení těchto i mnoha dalších otázek vede k nalezení bydlení, jež nejlépe splní vaše nároky a požadavky.

Buďte první! Přidejte komentář

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *