Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Barevná škála vám pomůže při zařizování

Naposledy aktualizováno 25 září, 2024

Nepochybně jste je už někdy viděli: Barevný kruh složený z odstínů, které přecházejí jeden do druhého. Barevné spektrum je skvělým pomocníkem, když si nevíte rady s výběrem.

Mnoho lidí se domnívá, že barevné spektrum slouží především k tomu, abyste našli odstíny vzájemně blízké, a tedy ladící. To je však omyl – většina z nás navíc nepotřebuje barevné schéma, aby poznala tři odstíny zelené. Nejlépe škálu využijete pro určování hlavních barev, hledání vhodných kontrastů a případně volbu barvy neutrální.

Primární barvy jsou základ

Primárními barvami se rozumí červená, žlutá a modrá. Všechny ostatní barvy v podstatě můžete vytvořit kombinací těchto základních. Jsou dominantní a není lehké je v interiéru použít, nicméně právě proto jsou ideální pro výrazné detaily a je dobré se s nimi naučit pracovat.

Tip: Kupte si pastelky. Ideálně celou velkou krabičku s mnoha odstíny – uvidíte, že pokud zařizujete byt, bude tohle jedna z nejlevnějších a přitom nejrozumnějších investic. Nezáleží na tom, jestli umíte kreslit, určitě ale zvládnete načrtnout aspoň přibližně svoje nápady na zařízení a přitom porovnat, jak vedle sebe budou vypadat barevně.

Všímejte si, že výrazné barvy často vypadají lépe nebo hůře podle toho, jak velkou plochu zabírají, a hlavně jakou má daná plocha strukturu. Jasně žlutá bude obvykle působit příliš křiklavě na velké hladké ploše, ale když ji použijete například na strukturovaný povrch jedné skříňky, najednou může interiér vhodně oživitBarevné spektrum s černou a bílou barvou pro srovnání. Pokud se vám primární barvy stále zdají příliš silné, vybírejte mezi jejich odstíny. Čistě červená možná nebude odpověď – co ale červenofialová nebo naopak prolnutí červené s oranžovou, tedy cihlový odstín? Modrou zase můžete použít jako barvu, která se chameleonsky mění v závislosti na tom, s čím ji zkombinujete. Její odstíny se podobně hodí k teplým i studeným barvám.

Barvy mění prostor

Použití analogických, tedy podobných barev, má svoje opodstatnění například tehdy, když chcete nějak upravit dojem z prostoru místnosti. Analogické barvy jsou mimochodem právě ty, které na škále najdete vedle sebe. Monochromatická místnost bude působit jednotně a prostorně, s tímto trikem však pracujte opatrně. Pokud zvolíte na základ pokoje dva nebo tři takto podobné odstíny, bude působit velmi jednotně a tím i prostorně. Efekt ještě zvýšíte, pokud nakombinujete několik čistých příbuzných barev z rodiny těch chladnějších, například modrou a zelenou. Chladné barvy totiž mají obecně tendenci prostor zvětšovatZkuste kombinovat barvy, které jsou v barevném spektru naproti sobě. Vybrat si pochopitelně můžete i několik odstínu téže barvy – vznikne vám takzvaně monochromatický prostor, který je posléze nutné trochu rozbít a zlidštit nalezením vhodných výrazných barev.

Barevné protiklady se přitahují

Zřejmě vůbec nejužitečnějším způsobem využití barevného spektra je ovšem nalezení barev, které spolu ladí, přestože spolu zjevně nemají nic společného. Ano, řeč je o kombinaci protikladů, odstínů, které leží na schématu na opačných stranách. Pracovat v interiéru s kontrastními barvami se často vyplatí. Podle komplexnosti barevné škály, kterou budete mít k dispozici (a na internetu se dnes dají objevit už hodně podrobné), si jednoduše vyberete takovéto protiklady a porovnáte je vedle sebe. Je často až zarážející, jak výborně to funguje. Jak krásně spolu vypadají odstíny hnědožluté a modré, jak při pečlivém promyšlení ladí žlutá s modrofialovou. Některé ideální protikladné kombinace používáme už teď, aniž bychom si to uvědomovali. Ostatně zadívali jste se někdy na typickou vánoční zelenou a červenou a napadlo vás, že jsou vlastně svými vzájemnými opaky?

Komentáře nejsou povoleny.